خانه » سلامت » اخبار پزشکی » راهنمای مصرف داروی کو آموکسی کلاو

راهنمای مصرف داروی کو آموکسی کلاو

در خدمت شما هستیم در مجله ونوکس با “راهنمای مصرف داروی کو آموکسی کلاو” امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد همراه ما باشید

این دارو جهت درمان بیماری فعلی شما توسط پزشک، تجویز شده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمایید.

راهنمایی های عمومی

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر، با پزشک خود مشورت کنید.

  • در صورت داشتن حساسیت به داروهای گروه پنی سیلین ها و سفالوسپورین ها (مثل آموکسی سیلین، سفالکسین، سفیکسیم، …) و داروهای دیگر و یا حساسیت به مواد غذایی، رنگها و محافظ ها.
  • در صورت داشتن رژیم غذایی کم نمک.
  • در صورت ابتلا به بیماریهای قلبی، مشکلات خونی یا تاریخچه ای از آن، فشار خون، کیست فیبروزه، بیماری کلیوی، منونوکلئوزیس، مشکلات کبدی و بیماری های معده ای و روده ای.
  • حاملگی و شیردهی
  • در صورت مصرف هم زمان با هر نوع داروی دیگر
  • انجام هر نوع تست آزمایشگاهی

هشدارها

در صورت عدم بهبود و یا بدتر شدن بیماری بعد از گذشت چند روز از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

برای مشاهده اثر درمانی بهتر، دارو را با فواصل زمانی منظم (همراه با غذا یا با معده خالی) میل کنید و دوره درمان را حتی اگر ظاهرا بهبودی حاصل شده باشد کامل کنید.

برای کاهش شدت اثرات جانبی احتمالی این دارو مانند اسهال، حالت تهوع و استفراغ بهتر است کو-آموکسی کلاو را همراه با غذا میل نمایید.

در صورت بروز اسهال بعد از مصرف این دارو، از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال بدون مشورت پزشک خودداری کنید.

پنی سیلین ها به مقدار ناچیزی وارد شیر مادر می شوند. بنابراین ممکن است واکنش های حساسیتی مانند اسهال، عفونت های قارچی و حساسیت پوستی در کودک شما دیده شود.

مقدار و نحوه مصرف دارو به شکل سوسپانسیون و ساشه

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند. مقادیر مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:

بالغین و نوجوانان با وزن بیش از ۴۰ کیلوگرم: ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم آموکسی سیلین در ترکیب با ۱۲۵ میلی گرم کلاولانیک اسید هر ۸ ساعت یا ۵۰۰ تا ۸۷۵ میلی گرم آموکسی سیلین در ترکیب با ۱۲۵ میلی گرم کلاولانیک اسید هر ۱۲ ساعت.

نوزاد با سن کمتر از ۳ ماه: ۱۵ میلی گرم آموکسی سیلین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ۱۲ ساعت.

نوزادان با سن بیشتر از ۳ ماه و کودکان با وزن کمتر از ۴۰ کیلوگرم: ۶/۷ تا ۲۲/۵ میلی گرم آموکسی سیلین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در ترکیب با ۱/۷ تا ۳/۲ میلی گرم کلاولانیک اسید به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ۸ تا ۱۲ ساعت.

مقدار و نحوه مصرف دارو به شکل قرص

بالغین و نوجوانان بیش از ۴۰ کیلوگرم: ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم آموکسی سیلین در ترکیب با ۱۲۵ میلی گرم کلاولانیک اسید هر ۸ ساعت یا ۵۰۰ تا ۸۷۵ میلی گرم آموکسی سیلین در ترکیب با ۱۲۵ میلی گرم کلاولانیک اسید اسید هر ۱۲ ساعت.

نوزادان و کودکان با وزن کمتر از ۴۰ کیلوگرم: آموکسی سیلین در ترکیب با کلاولانیک اسید به شکل قرص برای نوزادان و کودکان با وزن کمتر از ۴۰ کیلوگرم بسیار قوی بوده و برای این رنج سنی از آموکسی سیلین در ترکیب با کلاولانیک اسید به شکل سوسپانسیون و یا ساشه استفاده شود.

روش تهیه سوسپانسیون در شیشه ۱۰۰ میلی لیتری

ابتدا چند بار شیشه را تکان دهید تا پودر داخل آن از هم باز شود، سپس تا خط نشانه، آب جوشیده و سرد شده را در دو مرحله به پودر بیفزایید و هر بار شیشه را خوب تکان دهید. قبل از هر بار مصرف شیشه را خوب تکان دهید و درپوش شیشه را بعد از مصرف محکم ببندید. سوسپانسیون کو-آموکسی کلاو را حتی المقدور با استفاده از پیمانه داخل جعبه میل نمایید و یا از قاشقی استفاده کنید که مقدار لازم (۵ میلی گرم) را به بیمار برساند.

روش تهیه سوسپانسیون با پودر داخل ساشه

در یک استکان، یک یا دو قاشق سوپخوری آب بریزید و پودر محتوی یک ساشه را تماما به آن اضافه کنید و با یک قاشق چایخوری آن را خوب هم بزنید تا یکنواخت شود سپس سریعا میل نمایید.

مصرف داروی فراموش شده

در صورت فراموش کردن یک نوبت از دارو، به محض یادآوردن، مقدار فراموش شده را میل نمایید. چنانچه زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از خوردن آن صرف نظر کرده، مطابق قبل دارو را مصرف کنید و از دو برابر کردن مقدار دارو خودداری نمایید.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی، ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته گردد. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود و یا عوارض جزیی با ادامه درمان تطبیق بدن با دارو رفع می گردد، با این وجود در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک مشورت کنید:عوارضی که در صورت بروز نیاز به قطع سریع دارو و تماس فوری با پزشک دارند: سرفه، تنفس نامنظم و سریع، تب، درد مفاصل، گیجی و منگی، خارش و ترشحات واژن، سنکوپ ناگهانی، ورم کردن صورت، قرمزی و التهاب چشم ها، تنفس کوتاه، بثورات جلدی همراه با سوزش و خارش، زخم در دهان و زبان، ایجاد نقاط سفید در دهان و زبان و خستگی و ضعف غیر معمول.

عوارضی که در صورت بروز نیاز به توجه پزشکی دارند: کرامپ های شکمی همراه با درد شدید، تحریکات شکمی دردناک، تشنج، کاهش مقدار ادرار، اسهال آبکی و شدید (شاید همراه با خون) افسردگی، تهوع و استفراغ، زخم در گلو، گلو درد و تب، خونریزی غیر عادی، زردی چشم یا پوست، قرمزی و التهاب زبان، درد سینه، ورم صورت، انگشتان و انتهای پاها و مشکل در دفع ادرار.

عوارضی که به مرور زمان و با تطابق بدن با دارو از بین رفته، نیازی به مراجعه به پزشک ندارند ولی در صورت تدام یافتن و یا تشدید شدن نیاز به توجه پزشکی دارند: اسهال متوسط، نفخ، سردرد، معده درد، بلع مشکل، احساس سرما، خونریزی بینی و خستگی غیر معمول.

علایمی مثل کرامپ های شکمی توام با درد و اسهال شدید و آبکی ممکن است تا چندین هفته بعد از قطع مصرف دارو نیز مشاهده شود.

شرایط نگهداری

دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

پودر خشک و قرص را در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد، دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری نمایید.

سوسپانسیوت تهیه شده در شیشه را در یخچال نگهداری و از یخ زدگی محافظت نمایید. باقیمانده سوسپانسیوت های کو-آموکسی کلاو ۱۵۶ و ۳۱۲ را پس از ۷ روز دور بریزید.

از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری نمایید.

بسته بندی و اشکال دارویی

قرص کو-آموکسی کلاو ۳۷۵ و ۶۲۵ در جعبه های ۲۰ عددی، هر قرص به ترتیب حاوی ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی گرم آموکسی سیلین و ۱۲۵ میلی گرم کلاولانیک اسید می باشد.

سوسپانسیون کو-آموکسی کلاو ۱۵۶ و ۳۱۲ در شیشه های ۱۲۰ میلی لیتری با خط نشانه در ۱۰۰ میلی لیتر. هر ۵ میلی لیتر سوسپانسیون آماده شده طبق دستور به ترتیب حاوی ۱۲۵ و ۲۵۰ میلی گرم آموکسی سیلین و ۳۱/۲۵ و ۶۲/۵ میلی گرم کلاولانیک اسید می باشد.

ساشه کو-آموکسی کلاو ۱۵۶ که هر ساشه حاوی ۱۲۵ میلی گرم آموکسی سیلین و ۳۱/۲۵ میلی گرم کلاولانیک اسید می باشد.

ساشه کو-آموکسی کلاو ۳۱۲ که هر ساشه حاوی ۲۵۰ میلی گرم آموکسی سیلین و ۶۲/۵ میلی گرم کلاولانیک اسید می باشد.


امیدواریم این مطلب پزشکی مورد استفاده عزیزان قرار گیرد

مطالب پیشنهادی:

اندازه گیری های سونوگرافی در دوران بارداری

طرز تهیه رب خانگی خوشمزه

۱۲ چیزی که قبل گیاه خوار شدن لازمه بدونید

نارسایی کلیه ( ۱۰ نشانه نارسایی کلیه ها )

رشد مجدد موها با این گیاهان و خوراکی های معجزه گر

آیا میدانید با خوردن کافئین چه شوک هایی به بدنتان وارد میشود ؟

روش های جلوگیری از خشکی پوست در زمستان

اشتراک گذاری مطلب
آیا در قسمتی از سایت دچار مشکل شده اید ؟گزارش مشکل

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ است. اللــهم صــل علــی محــمد و آل محــمد و عجل فرجهــم

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.