اخبارشگفت انگیزعلمی آموزشی

آمریکا گیاهان جاسوس پرورش می دهد !

گیاهان جاسوس

گیاهان جاسوس !
سازمان تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (DRPA) پروژه جدیدی را برای تبدیل گیاهان به حسگرهای نظارتی آغاز کرده است.

به گزارش ونوکس از ساینس، این پروژه با عنوان APT (مخفف Advanced Plant Technologies)، در تلاش است از قابلیت‌های فیزیولوژیکی گیاهان برای تشخیص و شناسایی مواد شیمیایی، بیولوژیکی، رادیو اکتیو و سیگنال‌های الکترومغناطیس بهره برداری کند.

هدف اصلی این پروژه تغییر ژنتیکی انواعی از گیاهان است تا در زمان حضور محرک‌های معین، بتوانند واکنش خاصی را نشان دهند. سپس با استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری موجود، عملکرد گیاهان از راه‌دور تحت نظر گرفته می‌شود و از آن‌ها به عنوان حسگرهای ارگانیک استفاده می‌شود.

گیاهان نسبت به محیط اطراف خود بسیار حساس هستند و در مقابل محرک‌هایی مانند نور و دما و در مواردی نسبت به مواد شیمیایی، آفات و پاتوژن‌ها به سرعت واکنش نشان می‌دهند.

فناوری‌های نوظهور مولکولی و مدلسازی امکان برنامه‌ریزی برای این قابلیت تشخیص و واکنش نسبت به بسیاری از محرک‌ها را فراهم کرده است.

گفته می شود که این پروژه می‌تواند راهگشای ایجاد جریان‌های جدید اطلاعاتی و کاهش خطرات انسانی و هزینه‌های به‌کارگیری حسگرهای قدیمی باشد.

در حال حاضر DARPA برای ارائه طرح‌های پیشنهادی متخصصان در رابطه با روش‌های بهره‌برداری از قابلیت‌های فیزیولوژیکی گیاهان به منظور تشخیص محرک‌های شیمیایی، زیستی، رادیو اکتیو و غیره فراخوان داده و از محققان و متخصصان برای همکاری در این پروژه دعوت کرده است.

براساس این گزارش، سازمان DARPA که در واقع بازوی تحقیقاتی دولت آمریکا محسوب می شود، به‌طور خاص به منظور توسعه نوآوری‌ها راه‌اندازی شده و به دنبال ایجاد تحولات بنیادین در دنیای فناوری است.

 

اگر نویسنده ماهری هستی و علاقمندی رمانت رو در سایت ما درج کنی میتونی از اینجا اقدام کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا